Co należy zrobić, kiedy umrze nam ktoś bliski?

Doskonale rozumiemy, że śmierć bliskiego to najtrudniejszy moment dla człowieka. W trosce o Państwa komfort przygotowaliśmy poradnik, w którym wypunktowaliśmy, jakie kroki należy podjąć w tej ciężkiej sytuacji.

pogrzebowy poradnik

Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu

Pierwszy krok to odebranie karty zgonu, po którą należy udać się do szpitala, na odział statystyki. Osoba zmarła pozostanie w prosektorium do dnia pogrzebu.

W dniu pogrzebu umawiamy się z rodziną na identyfikację zwłok i przewozimy do kościoła lub kaplicy, w zależności gdzie zostanie odprawiona ceremonia pogrzebowa. Warto pamiętać, że odbiór ciała z miejsca zgonu przez jakąkolwiek firmę pogrzebową nie stanowi zobowiązania do dalszego korzystania z usług tej firmy.

Jeżeli zgon nastąpił w hospicjum

Kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący. Następnie informujemy placówkę o wyborze zakładu pogrzebowego. Dalej zakład zajmie się przygotowaniem oraz organizacją ceremonii pogrzebowej.

Jeżeli zgon nastąpił w domu

W pierwszej kolejności należy zadzwonić na pogotowie. Lekarz, który przyjedzie na miejsce, orzeknie zgon i wypełni tak zwaną kartę zgonu, niezbędną do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Bez karty zgonu zakład pogrzebowy nie będzie miał uprawnień aby odebrać ciało.

Działamy całodobowo, dlatego wystarczy zadzwonić do naszej firmy, wówczas odbierzemy osobę zmarłą i przewieziemy do zakładu pogrzebowego, gdzie zostanie przygotowana do ceremonii pogrzebowej.

Mamy kartę zgonu, co dalej?

Po otrzymaniu karty zgonu udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego miasta, w którym nastąpił zgon. Po zarejestrowaniu faktu śmierci danej osoby, otrzymamy 3 bezpłatne kopie aktu zgonu oraz pierwszą część z karty zgonu, która jest opieczętowana przez USC (należy ją przedstawić administracji cmentarza w celu dokonania pochówku).

Jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby Urząd Stanu Cywilnego wystawił akt zgonu?

– karta zgonu

– dowód osobisty osoby zmarłej

– dowód osobisty osoby, która zajmie się organizacją pogrzebu

„SACRUM” wychodzi naprzeciw wszelkim oczekiwaniom, ponieważ rozumiemy, że w czasie żałoby dokumenty są ostatnim o czym chcemy myśleć. Wspólnie z Państwem ustalimy szczegóły dotyczące rodzaju pogrzebu, prowadzącego ceremonię, odpowiadamy na wszelkie pytania lub wątpliwości. Nasz personel służy pomocą przy wyborze trumny, urny oraz kwiatów. W przypadku pogrzebu z urną, kontaktujemy się z krematorium, aby uzyskać dokumenty kremacyjne.

Jeżeli ceremonia pogrzebowa ma zostać odprawiona w innej parafii niż tej, do której należał zmarły, udamy się do księdza lub organisty, któremu podlega wybrany kościół lub kaplica. Tam rezerwujemy dzień oraz godzinę rozpoczęcia ceremonii. Kolejny krok to poinformowanie księdza z parafii zmarłego o terminie pogrzebu. Następnie udajemy się do administracji cmentarza aby wyznaczyć miejsce pochówku. Jeżeli rodzina posiada już wykupione miejsce, lub zmarły ma spocząć we wspólnym grobie, taka informacja będzie niezbędna dla zarządcy nekropolii.

W przypadku pogrzebów świeckich procedura będzie wyglądała podobnie. Zamiast duchownego możemy skontaktować się z mistrzem ceremonii świeckiej.

Posiadając wyżej wymienione informacje wracamy do Zakładu Pogrzebowego „SACRUM” w celu dopełniania dalszych formalności, ustalenia i odebrania nekrologów, czyli tak zwanej klepsydry.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy możemy otrzymać po śmierci bliskiej osoby. Jest to świadczenie pieniężne, które obecnie wynosi 4000 zł i może się o niego ubiegać członek rodzinny, pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osobna prawna kościoła lub związku wyznaniowego oraz osoba obca pod warunkiem, że pokryje koszty pogrzebu. Aby ubiegać się o zasiłek należy pobrać ze strony ZUS-u specjalny wniosek. Warto dodać, że mamy 12 miesięcy od dnia śmierci bliskiej osoby aby złożyć wniosek. Po upływie tego czasu nastąpi tak zwane przedawnienie roszczenia.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje między innymi osobom, które miały przyznaną emeryturę, również pomostową, rentę. Osobom ubezpieczonym w ZUS-ie, mającym przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zmarłym w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo rehabilitacyjnego, osobom, które w dniu śmierci nie miały przyznanej emerytury ani renty, ale spełniały wszystkie warunki, aby ją otrzymać. Zasiłek przysługuje również tym, którzy pobierali świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, rentę socjalną, oraz osobom, które poniosły śmierć w wyniku wypadku lub choroby zawodowej.

Możliwości rozliczenia z naszą firmą:

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom w zakładzie pogrzebowym „SACRUM” istnieje możliwość wypłacenia zasiłku pogrzebowego „od ręki”, po rozliczeniu należności w stosunku do naszej firmy. Nie pobieramy prowizji, a kwota zasiłku jest taka sama jak w przypadku osobistego stawiennictwa w ZUS-ie. Przyjmujemy również gotówkę oraz oferujemy płatność kartą.